Clubs uit de Tweede, Derde en Vierde Divisie zijn al een paar weken in training en de eerste oefenwedstrijden zijn ook al weer gespeeld. Afgelopen zaterdag gingen de voetballers van Smitshoek de wei in voor een partij voetbal tegen SteDoCo, die ze straks in competitieverband ook gaan tegenkomen. Voor de thuisploeg was het al de tweede wedstrijd, want eerder hadden ze al geoefend tegen Swin City, een verzameling voetballers uit Zwijndrecht en omstreken, die tussen de seizoenen door als collectief wedstrijden en toernooien speelt. Smitshoek, dat in de voorbije transferperiode heel veel wisselingen heeft ondergaan, is kennelijk nog niet helemaal klaar met het formeren van een nieuwe selectie, want tegen SteDoCo deden twee proefspelers mee: de 23-jarige Mateusz Hudzik uit Polen en de 1 jaar jongere Roviën Ostiana, een heuse international van Aruba.
Op die laatste wil ik me vandaag concentreren.
Roviën heeft al een rijtje clubs achter zijn naam staan. Hij speelde in de jeugd bij SVV in Schiedam, verkaste toen naar Enfield Town in Engeland om bij die semi-professionele club in de Onder 19 te gaan voetballen, heeft daarna in de Onder 23 van Kozakken Boys gespeeld en was ook nog een speler van Jong Volendam, toen die ploeg in de Tweede Divisie uitkwam. Kiki Musampa, zijn toenmalige trainer bij die club, , was lyrisch over hem. Hij vond dat Roviën het ideaalbeeld van een echte nummer zes is. We zijn nu een jaartje verder en Roviën heeft nog altijd geen vastigheid gevonden. Hij is nog altijd clubloos. Roviën is dus een proefspeler.
Wanneer ben je een proefspeler? Volgens mij ben je dat als je vrij goed kunt voetballen, dat bij een of meerdere verenigingen al hebt kunnen laten zien, maar momenteel nog nergens een contract hebt ondertekend. In dat schuitje zit nu Roviën Ostiana, die als international van Aruba al meerdere interlands achter zijn naam heeft staan tegen exotische landen als de Kaaiman Eilanden, de Amerikaanse Maagdeneilanden en Saint Lucia.
En dan moet je op een bijveld van Smitshoek aan de bak tegen SteDoCo om een contractje te verdienen bij Smitshoek en dan ook nog eens op een positie waar je voorkeur niet naar uitgaat. Trainer Edwin de Koning had Roviën Ostiana op de rechtsbackpositie geposteerd omdat Tim Eekman er nog niet bij was. Ga er maar aanstaan als Roviën…
Toch kweet hij zich goed van zijn taak. Met zijn snelle voetjes ontfutselde hij menig SteDoCo-aanvaller de bal, maar in de voortzetting van het spel, nadat hij de bal veroverd had, was hij nog te vaak te onnauwkeurig. Opvallend was wel dat hij een heel goed gevoel voor de ruimte had, want geplakt aan de rechter zijlijn was hij bijna altijd aanspeelbaar, met vrijwel niemand in zijn buurt. Maar zijn ploegmaten hadden niet vaak het lef om hem dan aan te spelen. Liever kozen ze voor minder risicovolle oplossingen, voor passjes naar medespelers dichterbij. Mee ten aanval trok Roviën daardoor niet vaak. Een paar keer kwam hij er doorheen en zijn voorzetten hadden iets scherper mogen zijn, maar dreigend als aanvallende back was hij op die momenten wel degelijk. Eén keer, diep in de tweede helft, stoomde hij in de as van het veld op en kwam net een teenlengte te kort om de bal achter de keeper te schieten. Roviën kon me wel bekoren. Hij heeft ook iets flegmatieks over zich. Hij oogt soms niet heel erg scherp en lijkt op zulke momenten niet erg betrokken bij het spel, maar dat is slechts schijn. Hij stond vrijwel altijd op de goede plaats en als hij eens een keertje te laat was, compenseerde hij dat met zijn snelheid. Vooral op de eerste meters is hij supersnel. Hij is echt wel bij de les, fel ook af en toe. Hij pakte zelfs geel toen hij met een op het oog correcte sliding de bal afpakte van een SteDeCo-speler.
Van alle spelers die namens Smitshoek in actie kwamen tegen SteDoCo maakte Roviën de meeste minuten. Pas een klein kwartiertje voor rust werd hij gewisseld. Alles en iedereen van Smitshoek in en rond de dug-out kreeg toen een handje van hem en nadat hij in het hoekje van de dug-out plaatsgenomen had, deed hij zijn voetbalschoenen uit en frunnikte aan zijn kousen, waarvan hij er aan elke voet twee aan had. Opvallend vond ik dat, net zoals het feit dat hij als enige van alle voetballers een shirt met lange mouwen onder zijn wedstrijdshirt aan had. Maar op zulke details zullen ze bij Smitshoek niet letten als ze gaan besluiten of ze hem al dan niet een contract gaan aanbieden, vermoed ik. Ze gaan op zijn spel af en zijn waarde voor de ploeg.
Smitshoek binnenkort ook nog tegen Heerjansdam en Barendrecht. In beide wedstrijden zou ik Roviën wederom opstellen, maar dan als verdedigende middenvelder. Kijken wat hij op die plek in zijn mars heeft. Als hij dan ook een goede indruk achterlaat, zal zijn kostje gekocht zijn. Dan zien we Roviën komend seizoen elke zaterdag in het shirt van Smitshoek voetballen, al dan niet met een shirt met lange mouwen eronder en twee paar kousen om zijn voeten. Ik hoop dat het hem lukt.







