Vijf voor twaalf. Do or die. Alles of niets. De dood of de gladiolen. Zes-punten-wedstrijd. Zomaar wat voetbalclichés die in de voorbeschouwing op de wedstrijd van zaterdag niet mogen en kunnen ontbreken. Want hoe afgezaagd ook, het is allemaal waar. De ploeg van trainer Sjoerd van der Waal ontvangt op sportpark Schildman een rechtstreekse concurrent in de degradatiestrijd in de derde divisie. Een cruciale wedstrijd, want tegen Excelsior ’31 telt alleen de winst. Als dat lukt, doet ASWH goede zaken en blijft het ultieme doel, handhaving, nog in zicht. En daar zal alles aan gedaan moeten worden.
Afgelopen zaterdag slaagde Excelsior ’31 erin om de inhaalwedstrijd tegen VVOG winnend af te sluiten. Daarmee droeg de vereniging uit Rijssen de rode lantaarn over aan ASWH. Voor de Ambachters is het nu de uitdaging om dit item, dat je liever niet in bezit hebt, maar meteen weer af te staan. En of dat dan aan Excelsior ’31 of aan VVOG – beide teams hebben momenteel één punt meer – is, dat is om het even. Dit is maar op één manier mogelijk: winst. Een driepunter zou echter niet alleen om die reden welkom zijn.
Als ASWH een zege boekt, blijft het namelijk ook in het spoor van de teams op de veilige plekken. In dat geval blijft de hoop op rechtstreeks lijfsbehoud dus eveneens in stand. Maar veel rekenen heeft weinig zin. Het is verstandig om stap voor stap te denken en dan is de eerste opdracht helder. ASWH moet twee teams onder zich zien te krijgen en dus is winst op Excelsior ’31 geboden.
Trainerswissel
De clubleiding van Excelsior ’31 besloot begin maart om te breken met trainer Jurjan Wouda. Dit terwijl de oefenmeester in december nog contractverlenging overeen was gekomen. Inmiddels is er een opvolger aangesteld. Dat is Jos van der Veen, die overkwam van eersteklasser DZC ’68 uit Doetinchem. Hij tekende een contract tot medio 2024 en was afgelopen zaterdag bij zijn eerste duel meteen succesvol. Inzoomend op de droge cijfers wordt zichtbaar dat Excelsior ’31 tot nu toe vijf keer won, zeven wedstrijden gelijk speelde en er dertien verloor. Goed voor een totaal van 22 punten, één meer dan ASWH dus. Negen van die 22 punten pakte Excelsior ’31 buiten Rijssen. Er werd gewonnen van SteDoCo (0-1). De bezoeken aan Hoek (1-1), Sparta Nijkerk (1-1), VVOG (2-2), Staphorst (0-0), DVS ’33 Ermelo (1-1) en Sportlust ’46 (0-0) leverden een puntje op. De overige uitduels gingen verloren. Dat gebeurde bij Barendrecht (3-2), DOVO (2-1), Harkemase Boys (2-0), GVVV (3-1) en Ter Leede (2-0).
Late zege
De eerste ontmoeting dit seizoen kende een spectaculair einde. In oktober nam ASWH na rust de leiding door een treffer van Niek den Heeten. Drie minuten voor tijd schoot Lucas van Beek echter de gelijkmaker binnen. Ver in de toegevoegde tijd bezorgde de inmiddels vertrokken Lester Pires ASWH alsnog de volle buit. Een treffer die luid bejubeld werd en die de Ambachters zelfs op de vierde plek van de ranglijst bracht. Dat waren andere tijden, kunnen we wel stellen. En datzelfde kan worden geschreven over de enige andere ontmoeting die ASWH met Excelsior ’31 had in het verleden. In het gouden seizoen 2004/05 was de club uit Rijssen te gast op sportpark Schildman in de competitie om het zaterdagkampioenschap.
Excelsior ’31 kwam vlot – binnen twaalf minuten – op een 0-2 voorsprong, maar in een van de meest spectaculaire slotfases van een eerste helft uit de clubgeschiedenis boog ASWH dit om in een voorsprong. Arjan Human tekende in de 44e minuut voor de aansluitingstreffer, in de 45e minuut maakte Marphe Redjosetiko gelijk en één minuut in de extra tijd werd het nog gekker door de 3-2 van wederom Arjan Human. Je moet er bij zijn geweest om het te geloven en er zijn ook zeker ASWH-supporters te vinden die dit hebben gemist, omdat ze al wat eerder in de kantine wilden zijn om een drankje te bestellen. Een tactiek die meestal werkt, maar er zijn dus uitzonderingen. Die middag was er zo één.