Doek valt voor voetbalbolwerk Leonidas

49

RKSV Leonidas is ingehaald door de tijd. De roemruchte voetbalvereniging houdt op te bestaan. Geert Hof (interim-voorzitter van de Stichting Leonidas Facilitair) geeft eenmalig en exclusief uitleg over dat pijnlijke maar onvermijdelijke besluit, in de context van de maatschappelijke ontwikkelingen en met verenigingsvoorzitter Bart Kreft aan zijn zijde.

Waarom wordt dit besluit genomen?

‘We zijn als vereniging ingehaald door de tijd en de maatschappelijke ontwikkelingen. Organisatorisch kwamen we in de knel doordat we onvoldoende vrijwilligers konden mobiliseren. Financieel gezien zou dat komend seizoen hebben geleid tot een tekort van 100.000 euro. In de komende seizoenen zou dat tekort eerder groter dan kleiner zijn geworden.’

Welke maatschappelijke ontwikkelingen?

‘In eerste instantie speelde de ontzuiling natuurlijk een rol. Daardoor kwamen katholieke voetballers niet meer als vanzelfsprekend naar katholieke voetbalclubs als Leonidas en Aeolus. Dat hebben we opgevangen doordat we een warme vereniging bleven, met een goede jeugdopleiding en selectie-elftallen die op hoog niveau speelden. Vervolgens veranderen de wijken waaruit de meeste van onze leden afkomstig waren. Daarmee veranderde ook het karakter van onze club. Ook daar hebben we in eerste instantie goed op ingespeeld. Leonidas was een voorbeeld van geslaagde integratie. Maar organisatorisch stelde het ons in de loop der tijd tot uitdagingen die we niet meer het hoofd konden bieden.’

Zoals?

‘Ook de meeste van onze leden gingen de club meer als een soort sportschool zien waar je tegen betaling van de contributie kunt komen voetballen. Dat vraagt om een ‘product’ dat we gewoon niet meer tegen redelijke kosten konden leveren. Alleen al onze accommodatie was daar niet toereikend voor. Maar ook verdween de bereidheid om als vrijwilliger voor de club te werken, net als gewoontes in betrokkenheid van de ouders van onze jeugdspelers, kantinebezoek en het kijken naar het eerste elftal. Alles bij elkaar is misschien de conclusie dat het verenigingsmodel zichzelf heeft overleefd, zeker in de grote steden.’

Hoe moeilijk was de beslissing?

‘Het was even pijnlijk als onvermijdelijk. Er komt toch een eind aan een tijdperk met eindeloos veel mooie herinneringen en vriendschappen. Maar we konden echt niet anders meer. Bovendien plaatsen we de deze beslissing graag in de juiste proporties. De wereld bestaat al 4,5 miljard jaar en telt 6,5 miljard mensen. Voor 750 leden, waarvan 450 spelende leden, komt nu een eind aan een periode van 128 jaar.’

Komt het tekort op de verenigingsbegroting vooral door het betalen van de selectiespelers?

‘Zeker niet. Alle betalingen die te maken hebben met de zaterdag- en zondagselecties worden opgebracht door sponsoren en blijven volledig buiten de exploitatie van de vereniging.’

Waren die sponsoren niet bereid om juist de verenging te sponsoren?

‘Onze ervaring is dat sponsoren bij succes willen horen, bij presteren op een niveau waarop ze zich ook zelf konden etaleren.’

Had een fusie niet meer voor de hand gelegen?

‘Dat hebben we zeker geprobeerd. Vooral om het voor onze leden zo goed mogelijk te regelen en zónder belemmerende voorwaarden voor wat betreft onze verenigingsnaam en clubkleuren. Met SVV uit Schiedam waren we heel ver om de zondagselectie en een aantal andere seniorenteams onder te brengen, maar dat plan strandde in de ledenvergadering bij SVV.

In Schiedam werd onder meer gesproken over aanzienlijke schulden bij Leonidas. Hoe zit dat?

‘Die zijn er niet. Geen sprake van! Alle rekeningen zullen netjes worden betaald. Nogmaals, het kernprobleem is een structureel exploitatietekort van 100.000 euro in de vereniging voor de komende jaren.’

Verwijten jullie jezelf iets?

‘Het zou arrogant zijn om te denken dat het niets met ons zelf te maken heeft. In een aantal opzichten hebben we zelf wel de boot gemist, om het maar mild te formuleren. We hebben in elk geval te laat onderkend hoe groot dit probleem zou worden, zelfs toen we zagen dat andere gerenommeerde amateurclubs als CVV, De Musschen, Xerxes, Zwart-Wit ’28 en Neptunus niet meer op eigen kracht konden blijven bestaan of zelfs helemaal verdwenen.’

Was er te veel aandacht voor de eerste elftallen ten koste de hele vereniging?

‘Dat is in elk geval nooit de bedoeling geweest. Maar we weten dat die gedachte binnen de club ook wel wat leeft. Ik zie vooral voorbeelden dat we op vrijdagavond aan het rondbellen waren om een lager elftal compleet te krijgen. Dat soort dingen waren minder zichtbaar, maar wel aan de orde van de dag.’

Is er een concreet voorbeeld van ‘de boot missen’?

‘Damesvoetbal… Daar zijn we te vroeg mee begonnen en te vroeg mee opgehouden. 10 jaar geleden leverde het damesvoetbal ons vooral veel gedoe op, ook omdat onze accommodatie er niet op was berekend. Daarom zijn we ermee gestopt. Nu zien we elders dat het is uitgegroeid tot een verrijking van het verenigingsleven.’

En de betaling van vrijwilligers en spelers?

‘We zijn vrij vroeg begonnen met het betalen van werk dat in de 90 jaar daarvoor altijd vrijwillig werd gedaan. We konden toen écht geen mensen meer krijgen om dat werk te doen. Dat heeft een bepaalde periode goed gewerkt, maar er is ook een andere kant van die medaille: als je er eenmaal mee bent begonnen, doet niemand meer iets onbetaald. Ja, dat is achteraf een wrange constatering. Het betalen van spelers begint in het hele amateurvoetbal te knellen. Wat 50 jaar geleden onschuldig begon, knaagt nu aan de fundamenten van het verenigingsleven. Maar ja, stoppen met betalen betekent, in de huidige omstandigheden, stoppen met spelen het hoogste niveau. Het zou alleen werken als je er allemaal mee stopt, of in elk geval redelijke afspraken maakt. Maar dat zie ik niet gebeuren…’

Wat gaat er nu met de leden gebeuren?

Daar werken we dag en nacht aan. Er is een aantal contacten met andere verenigingen over het onderbrengen van onze spelende leden. Zodra daar meer duidelijkheid over is, melden we ons weer.’

De Rotterdamse Rooms-Katholieke Sport Vereniging Leonidas is opgericht op 30 oktober 1909, als voortzetting van de in 1892 opgerichte vereniging Rotterdam. In 2012 won Leonidas als de eerste Rotterdamse club de landelijke KNVB-beker. De vereniging bestond uit 7 seniorelftallen op de zondag en 5 seniorelftallen op de zaterdag. Het eerste elftal op de zondag kwam tot en met seizoen 2019-2020 uit in de hoofdklasse. Daarnaast waren er 20 jeugdelftallen jeugdelftallen én 4 zaalvoetbalteams. De traditierijke thuishaven van Leonidas is gelegen aan het Erasmuspad 9 in Rotterdam. RKSV Leonidas, ingeklemd tussen de Rotterdam-Schiebroek en het Oude Noorden, speelde een belangrijke rol in de wijk, met name voor de jeugd. Leonidas was ook een integratievoorbeeld, waar kinderen en volwassen met veel verschillende nationaliteiten in goede harmonie samenspeelden.

49 Comments
 1. André van Wijk zegt

  Pijnlijk, maar een reële analyse.

 2. John Weeland zegt

  Lars van Ockenburg Briget Deddens Michelle Weeland

 3. Bram Stekelenburg zegt

  Zat er aan te komen!! hebben ze zelf gedaan jammer genoeg! Daar gevoetbald en gewerkt maar sommige mensen hebben dit zelf gedaan om zo mooie club te laten omvallen

 4. Boy Anterman zegt

  Guy de Hoog

 5. Robin Bosman zegt

  Eric Van Haastrecht daar zijn wij ook nog weleens geweest met Argon. Toen stond homoet daar op doel.

 6. Ton Verhagen zegt

  De zoveelste club

 7. Da Cruz Wilson zegt

  De tijd stond al 25 jaar stil bij Leonidas, zonde!

 8. RuPa zegt

  Weer een club die goed betaalde, die verdwijnt.
  Verenigingen let op.

  Jammer voor verenigingsmensen zoals Donny Scharloo

  Sterkte Donny

 9. Marcel Verhaegen zegt

  Stefan van Hoffe

 10. Martijn Helmendach zegt

  Betalen van spelers is het begin van het einde….

 11. Thijs Kubben zegt

  Amar Mahmood

 12. Metin Aslan zegt

  Als je geen vrijwillegers hebt
  Grote probleem , helaas

 13. Matthew Vieira zegt

  Alex Naaktgeboren Jelmar Seip Joep Jacobs Bart Jacobs

 14. Barend Snoeck zegt

  Dennis Snoeck

 15. Wim Mulckhuijse zegt

  Slecht deze trend bij stadse voetbalverenigingen. #Individualisering #betalenspelers #betalenvrijwilligers geen #damesvoetbal #ontzuiling. =einde verenigingsleven. In dorpen juist volop bruisende ontmoetingen bij clubs zoals HSSC ’61 Lekvogels Lexmond SV Meerkerk v.v. Ameide KNVB

 16. Erik Nieuwenhout zegt

  Michael Clavan Joris Aerns

 17. Antoine Damen zegt

  Ton Damen

 18. Marcel Amens zegt

  Die voetballen zo dadelijk als team weer bij andere vereniging let op

 19. Marco Docter zegt

  Michel Doorn

 20. Brigitte Bultje zegt

  Weet je nog Serge…..die ene wedstrijd met dat jeugdteams…..

 21. Michel Gerrets zegt

  Laiyong Au

 22. Jan Westmaas zegt

  Martijn Droogh

 23. Marco Buitendijk zegt

  Fred de Neef…pijnlijk..

 24. Kees Commijs zegt

  tand des tijds, clubs worden meer als kinderopvang gebruikt en moeten het verder maar uitzoeken met die kids. Voorkeur trainers vaak in eigen doelgroep en dan geven er veel de brui aan ( ik schrijf nu in het algemeen ) mengen van culturen was mooi geweest maar dan in vast opgelegde percentages per elftal. Blijkt dat clubs met dezelfde cultuur het wel redden.

 25. Rob Sanou zegt

  Goed zo nou de rest nog in Rotterdam

 26. Bart-Jan van den Bosch zegt

  Bernard van den Bosch

 27. Marco Puntennel zegt

  Aukje Schop-Guis

 28. Penny zegt

  Vreselijk en pijnlijk. Wat moet er gebeuren om deze trend te keren? Voor de sportschool betaal ik 600 euro per jaar. Moet de contributie ook naar dat niveau? Wellicht zullen vrijwilligers wel helpen als ze korting kunnen verdienen op de contributie?

 29. Peter J. Heijdt zegt

  Regelmatig als scheidsrechter geweest, een prettige vereniging.

 30. Joop Nieuwenhuizen zegt

  In t verleden nog tegen gevoetbald met HSV kranenburg ,den haag , waar ook de meeste verenigingen zijn opgeheven

 31. Richard van Hoorn zegt

  Kevin Niewold

 32. Renata Krooder zegt

  Hoessein Amhaiche

 33. Enrico Renato Geus zegt

  Dylan de Jongh

 34. Frank Vervoort zegt

  Ik als Blijdorper al 45 jaar, voel de pijn die de leden en oud leden van Leonidas ervaren,ik geboren in Schiebroek had altijd concurrentie van mijn voetbalvrienden daar….helaas zag ik dit al jaren aankomen bij deze mooie club,daar waar Blijdorp door pakte met onder andere Frans Bonten en vele andere vrijwilligers, ging het bij de blauw witten achter uit,zo zonde….de oorzaak heb ik geen mening over.
  Pijn doet het zeker…

 35. Ed Bourguignon zegt

  Pieter de Bruin

 36. Johan Korpel zegt

  deze club heeft al jaren een VEEL te grote broek aan gehad tenkoste van ALLES in de top mee willen draaien van een mooie buurtclub met veel families een doorgangshuis voor golddiggers en passanten die totaal geen clubgevoel meer hebben wat een ZONDE wel een rare bijkomstigheid het starte met Kreft en het eindigd met Kreft

 37. Ricardo Marini zegt

  Zonde zeg..

 38. Hans Boutens zegt

  Triest ooit een aansprekende club

 39. Pat Koppenaal zegt

  Het is zoals het is . Maar wel enorm jammer . Enorm respect voor alle inzet die ieder heeft gedaan .

 40. Marnix Moor zegt

  Vrij inzichtelijk stuk wat ook naar andere sporten te vertalen valt, jammer, alle betrokkenen succes gewenst!

 41. Chantal Deg zegt

  Richard Hendriks bijzonder.

 42. Marcel van Etten zegt

  Zonde hoor, maar zag de club na dat ik weg ben gegaan langzaam veranderen, al bleef ik ze altijd volgen en af en toe bij t eerste kijken, jammer vind ik t wel

 43. Giovanni Spek zegt

  Job Ossel

 44. Peter Breuer zegt

  Weer een mooie club weg net als onze club hion. Sterkte gerard en bart met de afwikkeling

 45. Jan Dijkstra zegt

  Ik heb geen binding met de club, maar voor die clubmensen moet dit toch pijnlijk zijn. En voor Rotterdam en zijn regio is dit een verlies.

 46. Sander Laan zegt

  Mijn opa Thijmon Laan was vroeger altijd op de club. Ik als klein jongetje ging dan altijd helpen bij het oppompen van ballen, lijnen trekken etc. Ook nog samen met mijn vader Han Laan gevoetbald in geloof ik het 6e.
  Zonde dat deze club zal verdwijnen…toch een stuk jeugd en fijne herinneringen valt nu weg.

 47. Robin van Duin zegt

  Jasper Dijkhof

 48. Corrie Kleiberda zegt

  Tristan de Vassy

 49. Ed Hoogvliet zegt

  Intern of extern …. Als je als laagvlieger op zaterdag 3de /4de klasse niveau de spelers gaat betalen , dan kom je financieel in de problemen … voorbeelden zijn er genoeg , maar blijkbaar is men hardleers.

Laat een antwoord achter