Michael Groeneweg kreeg afgelopen november de aanbieding het stokje over te nemen als hoofdtrainer bij zijn Alexandria’66. De 35-jarige Groeneweg was eerder trainer van de jeugdelftallen Alexandria ’66 JO13-1 (1e divisie) en Alexandria ’66 JO17-1 (2e divisie) en speelde jarenlang voor Alexandria’66 1. Tevens was Groeneweg Bestuurslid Technische Zaken, Technisch coördinator Onderbouw en Hoofd Jeugdopleiding bij Alexandria’66.
Je was eerder actief als jeugdtrainer. Hoe bevalt de overstap als 35-jarige trainer naar het seniorenvoetbal?
Seniorenvoetbal bevalt mij goed. Als jeugdtrainer merk je dat je bepaalde uitdagingen mist zoals tactiek en het toepassen van motiverende gesprekstechnieken. Dat zijn signalen voor jezelf dat je toe bent aan een vervolgstap in je trainerscarrière.
Ook ligt er een hele mooie uitdaging om samen met Jerrol Neral (huidig staflid) en Oscar Zwanenburg (nieuwe staflid) de komende jaren te gaan werken aan een Alexandria ’66 1 dat eerst stabiel meedraait in de 2e klasse om vervolgens door te kunnen stoten naar de 1e klasse waar Alexandria ’66 gezien het niveau van de jeugd thuis hoort.
Heb je lang getwijfeld? Indien het mislukt moet je misschien wel weg bij jouw Alexandria ’66?
Het was niet heel vanzelfsprekend dat Alexandria ’66 bij mij terecht kwam in verband met mijn functie Hoofd Jeugdopleiding. In eerste instantie heeft Jerrol Neral (assistent trainer) de honneurs waargenomen en heb ik hem daarbij ondersteund. De Technische Commissie is direct op zoek gegaan naar een TC1 trainer die bij de club past, er zijn wat trainers benaderd en gesproken maar er is geen passende kandidaat gevonden.
De Technische Commissie heeft na gesprekken met de spelersgroep het bestuur geadviseerd om de vacature intern op te lossen en dus herkenbare gezichten voor de groep te houden. Dit kan (ex-jeugd) spelers motiveren om bij Alexandria ’66 te blijven en/of terug te komen. Het motiveert ook talentvolle jeugdtrainers bij Alexandria ’66 als er zicht is op de plek als hoofdtrainer.
Ik weet dat er een risico bestaat dat je als (hoofd) trainer weggestuurd of uit je functie gezet wordt bij een club als het bestuur ontevreden is. Ik ga dit niet uit de weg en wil met Jerrol en Oscar Zwanenburg Alexandria ’66 terugbrengen waar het thuis hoort.
De eerste drie partijen werden onder jouw leiding gewonnen. Daarna kwam de klad er echter in. Had je dit verwacht?
Ik denk dat niemand had verwacht dat wij drie keer achter elkaar zouden winnen maar wij zagen wel een onverzettelijkheid en grote wil om resultaat te boeken. We wonnen van Spirit (0-1), CWO (3-1) en Nieuwenhoorn (2-1). Dit waren verdiende overwinningen maar de wedstrijden gingen gelijk op dus had ook net iets anders uit kunnen pakken en dat realiseerden wij ons toen ook wel degelijk.
We spelen nu eigenlijk dezelfde wedstrijden maar valt de score net de andere kant op, het gaat redelijk gelijk op. We zijn echt niet heel veel minder dan Sparta AV (3-2), Hellevoetsluis (0-1) en Nieuwenhoorn (3-1) gebleken maar weten deze wedstrijden net niet om te zetten in winstpunten.
De laatste drie wedstrijden werden verloren en jullie staan nu op een nacompetitieplaats voor degradatie. Merk je dit binnen de groep?
Nauurlijk merk je dit binnen de groep. Het is een jonge groep die heel graag (snel) resultaat wil boeken en gewend is om in de jeugd bij Alexandria ’66 veel wedstrijden te winnen en prijzen te pakken. Seniorenvoetbal vraagt toch een meer resultaatgerichtheid en moet je soms blij zijn met een puntje. Na de wedstrijd praten we erover met elkaar wat beter kan en beter moet. Er zit heel veel potentie in deze groep en de sfeer is goed. Ze werken hard en dat moet beloond gaan worden de komende weken. Er is veel vertrouwen om het seizoen goed af te sluiten en dus nog een aantal wedstrijden om te zetten in winst.
De komende twee wedstrijden gaan belangrijk worden. Je gaat dan spelen tegen concurrenten Spirit en Vitesse Delft. Hoe kijk jij aan tegen deze wedstrijden?
Het zijn in de 2e klasse over het algemeen allemaal leuke- en aantrekkelijke wedstrijden die gelijk op gaan. Ik verwacht dus ook dat dit twee wedstrijden worden waarbij de teams aan elkaar gewaagd zijn. Ervaring en slimmigheid kunnen de doorslag geven. Het is heel belangrijk voor ons dat wij het geduld bewaren in deze wedstrijden en tevreden zijn met een kleine overwinning. We spelen nu twee keer thuis dus moeten uit gaan stralen dat we thuis horen in de 2e klasse.
Alexandria ’66 in de derde klasse zou de club onwaardig zijn. Hoe komt het dat de ploeg zo naar beneden is afgezwakt de laatste jaren?
Zowel de club als ik zijn hier helemaal niet mee bezig maar ik begrijp de vraag gezien de resultaten na de winterstop. Alexandria ’66 hoort naar mijn mening thuis in het linker rijtje van de tweede klasse of het rechter rijtje van de eerste klasse maar dit heeft tijd nodig. De club heeft er twee jaar geleden voor gekozen om doorstroming vanuit de jeugd extra te stimuleren door hen een podium te bieden bij zaterdag 1 om zich verder te kunnen ontwikkelen. Een 100% score uit de laatste twee seizoenen. Er zijn acht spelers doorgestroomd uit de JO19-1. Lester Pires (ASWH) en Youri van Noort (Heerjansdam) spelen ondertussen op een hoger niveau en daar staan wij ook voor als club.
Dit doet wel iets met de gemiddelde leeftijd van de selectie. Je ziet in de meeste wedstrijden dat wij nog niet het geduld en ervaring hebben om gelijk opgaande wedstrijden in ons voordeel uit te laten pakken. Wel zie je een aantal jonge jongens zich weer goed ontwikkelen. Zo gaat Donny van Gelder terug naar XerxesDZB in de hoofdklasse. Dus aan de ene kant ontwikkelt de ploeg zich individueel goed maar onder aan de streep maak je als club geen stappen omdat je de beste spelers elk jaar kwijt raakt aan clubs die op een hoger niveau spelen. Dus kan je weer opnieuw beginnen.
Op dit moment voeren Oscar Zwanenburg en ik gesprekken voor het nieuwe seizoen met zowel spelers van zaterdag 1 en JO19-1. Deze gesprekken bevallen ons en het lijkt een tendens te worden dat spelers graag bij Alexandria ’66 blijven. Ook hebben er al gesprekken plaatsgevonden met ex-Alexandrianen, die open staan voor een terugkeer om zo ervaring toe te voegen aan de selectie. Alleen een combinatie van ervaring en talent kan de club richting de top 5 in de tweede klasse brengen. Ik ben er positief over, maar we moeten ons eerst zo snel mogelijk veilig spelen.







