‘Hij heeft een goede, strakke pass in de voeten. Hij neemt de corners en sinds hij dat doet, levert dat veel gevaar op. Hij staat altijd op de juiste plek, is opbouwend goed, heeft overzicht, snapt het spelletje en is tactisch heel sterk. Hij is mijn verlengstuk in het veld’, zegt zijn trainer Peter Wubben over Felino Jardim. De kleine middenvelder van derdedivisionist Spijkenisse staat er kennelijk goed op.
Felino is aan zijn derde seizoen bezig bij Spijkenisse en zaterdag moest hij aantreden tegen Capelle, zijn oude club. Nou ja, oude club; hij heeft er één jaartje gevoetbald. Daarvoor was hij actief bij Xerxes DZB, in Engeland bij Newport County en Cambridge United en hij speelde tussen 2009 en 2011 34 officiële wedstrijden voor RBC Roosendaal in de Jupiler League. En sinds 2015 is hij dus neergestreken op sportpark Jaap Riedijk bij Spijkenisse.
Maar terug naar afgelopen zaterdag, naar de wedstrijd Spijkenisse-Capelle. Voor beide ploegen waren drie punten van levensbelang, want de stand op de ranglijst was niet rooskleurig. Niet voor de ploeg van Peter Wubben, niet voor het team van diens collega Winand van Loon. Als neutrale toeschouwer vertrek je dan van huis met de verwachting een aantrekkelijk potje voetbal te gaan zien, een wedstrijd waarin twee ploegen vol voor de winst gaan. Aanvallend voetbal dus. Nou is dat bij Spijkenisse sinds het aantreden van Wubben als trainer altijd al het geval, tot afgrijzen van een aantal behoudende supporters, die op het grote aantal tegendoelpunten wijzen en op de onderbemande achterhoede die steken laat vallen. Maar het voetbal van Spijkenisse, waar Felino Jardim inderdaad een sturende en bepalende rol speelt, is afgestemd op de aanval, op het creëren van kansen die er elke wedstrijd in grote aantallen zijn, maar helaas voor de ploeg niet altijd in doelpunten omgezet worden. Zaterdag tegen Capelle ook weer. De Capellenaren die echt niet met een verdedigende instelling naar Spijkenisse gekomen waren, werden voor rust helemaal ondersteboven gespeeld. Maar lange tijd stond het wel 0-1, want de bezoekers waren na een drietal mimuten voor het eerst bij de goal van Dyron Bijl en meteen was het prijs. De lepe Olaf van der Sande had net ruimte genoeg om een pass op te pikken van Rutger de Bos, die ook al veel ruimte had en haalde vervolgens feilloos uit. En toen zette Spijkenisse helemaal aan. Het zou een mooi wedstrijdje worden. Aanval na aanval golfde over het veld, Capelle wist lange tijd niet waar het moest zoeken en riante kansen kwamen er. Genoeg zelfs. Maar gescoord werd er niet. En het was niet keeper Bradley van der Meer die de ene redding na de andere redding moest verrichten. Nee, het waren de Spijkenissers zelf die de kansen om zeep hielpen. Of de laatste pass was niet nauwkeurig genoeg, of de balaanname kostte te veel tijd, of het schot was te slap en te onnauwkeurig.
Felino Jardim was voor rust niet zo heel erg veel aan de bal. Meestal liep hij juist op de plekken waar de bal niet was. Als een soort waakhond. Hij was door zijn trainer zaterdag iets verder naar voren gepositioneerd dan anders en dat had weer te maken met de afwezigheid van Michael van Dommelen, die vanwege hamstringklachten nog niet fit genoeg was voor een hele wedstrijd. Eén keer bood Felino Marvin van der Pluijm een prima kans, maar ook die werd verprutst. Toch stond het bij rust 2-1, want Serginio van Axeldongen scoorde een heerlijke goal en Marvin van der Pluijm was vlak voor het rustsignaal attent in de rebound.
Ook na rust was Felino nagenoeg onzichtbaar. Capelle was toen de gevaarlijkste ploeg en Dyron Bijl moest meerdere keren al zijn kwaliteiten aanwenden om een doelpunt van de bezoekers te voorkomen. Vlak voor tijd werd het toch 2-2 en daarna kregen beide ploegen nog kans op de overwinning. Maar bij 2-2 zou het blijven. Het was een spectaculaire wedstrijd met een fletse Felino Jardim. Eerder heb ik hem wedstrijden zien beslissen. Ik heb hem fabelachtige doelpunten zien maken van buiten de zestien, maar zaterdag bleek dat ook Felino Jardim maar een mens is. ‘Hij is mijn kleine generaal’, zegt Peter Wubben waarderend over hem. Zaterdag was hij geen kleine generaal. Hij was eerder een anonieme voetsoldaat. Felino Jardim is een hele goede voetballer, met normaal gesproken ontzettend veel toegevoegde waarde. Zaterdag had hij die niet. Het zij zo.