De laatste der Mohikanen. Zo moet Mark Althusius van Bernisse zich momenteel voelen. Vanaf de F-jes is hij speler van deze Heenvlietse voetbalvereniging en al die jaren sindsdien heeft hij samengespeeld met dezelfde jongens. Samen haalden ze het eerste elftal en af en toe boekten ze een aardig succesje, zoals de promotie naar de derde klasse twee seizoenen geleden. Bernisse was altijd een club waar weinig spelers bijkwamen en waar er weinig vertrokken. En als er eens eentje vertrok naar een andere vereniging, keerde hij na een of twee seizoenen terug. De ploeg speelde jarenlang in nagenoeg dezelfde samenstelling, maar nu is dat totaal anders.
Vorige week zaterdag zag ik Bernisse een bekerwedstrijd spelen, thuis tegen DVV’09 en Mark was de enige voetballer uit de basis van vorig seizoen die meedeed. De overige tien spelers waren nieuw! Deels waren het A-tjes; anderen kwamen van tweede elftallen elders. De 28-jarige Mark zag zich plots omringd met 18-jarigen als Tim de Groot, Michael van der Velde, Robert Bout, Matthew van der Meijden en Frank Noordzij en jongens die een of twee jaar ouder waren. Slechts doelman Mitchell Dekker is iets ouder, die is 23. Maar met zijn 28 jaar is Mark nu dus de ouwe knar van het elftal.
Dat is wennen voor hem. Zijn maten waarmee hij jarenlang heeft samengespeeld en na de wedstrijd menig kratje bier leegdronk, voetballen nu elders of hebben bij Bernisse een stapje terug gedaan. Als je het negatief bekijkt, zit Mark nu dus opgescheept met jonge, naïeve spelertjes, nog groen achter hun oren, die van toeten noch blazen weten. Ze werden dan ook op een hoopje gespeeld door DVV, dat met een terechte 1-3 zege naar Dirksland terugkeerde.
Bij Bernisse is een tijdperk afgesloten en Mark is de enige van de ‘oude’ garde die overgebleven is. Daar heeft hij het toch wel moeilijk mee, dat zag je tegen DVV’09 op het veld ook. Zijn ploegmaten moeten gestuurd worden en constant op de juiste plek gezet worden, kiezen nog vaak een verkeerde oplossing, verspelen simpele ballen en Mark, die ook vorige seizoenen al aanvoerder en een van de dragende spelers was, loopt daar tussen. Hij was het die de 1-1 maakte, maar hoe meer de wedstrijd vorderde, hoe meer de onmacht er van afstraalde en toen DVV’09 definitief afstand had genomen, stond het gezicht van Mark op onweer. Als hij dan kort voor tijd in het strafschopgebied van DVV de bal van op nog geen halve meter tegen een arm van een tegenstander schiet en scheidsrechter De Vos geen penalty geeft, kan hij zijn mond niet meer houden. Hij beklaagt zich bij de leidsman en gaat daarmee door, ook als hij als antwoord krijgt dat het van op die afstand nooit een strafschop kan zijn. Een gele kaart in blessuretijd is het gevolg en de 17-jarige invaller Jordy van den Berg, die ook zijn mond niet kan houden, ontvangt er ook een.
Mark is een slimme jongen. Buiten het veld is hij rustig en ook binnen de lijnen heb ik hem nooit gekke dingen zien doen. Hij is een ideale schoonzoon; mijn schoonzoon mag hij in ieder geval zo worden. Maar Mark moet wel beseffen dat hij dit seizoen een voortrekkersrol vervult bij Bernisse. Al die jonge ventjes kijken tegen hem op, naar doen wel iets met zijn aanwijzingen. Je ziet dat ze van hem willen leren. Als je dan gaat mopperen tegen de scheidsrechter kun je verwachten dat er een paar mee gaan mopperen.
Toch, je moet de huidige situatie bij Bernisse niet al te negatief bekijken. Er wordt daar een nieuwe start gemaakt en met de goede wil van al die nieuwe jonge gasten moet daar toch iets kunnen groeien. Mark zal daarin voortouw moeten nemen. Hij is de spil waar alles om draait en misschien moet hij zelfs overwegen niet langer op het middenveld te voetballen, maar meer naar achteren. Verhuizen dus naar een positie vanwaar hij een betere aansturing aan het elftal kan geven. Want hoewel ze kansloos van DVV verloren, zie je wel dat de nieuwe spelertjes van Bernisse hun uiterste best doen. Ze willen. Ze barsten van energie en ze luisteren. En zo slecht is het ook allemaal weer niet. Tegen DVV creëerde de ploeg ook kansen. Geef ze nog een paar maanden de tijd en dan staat er echt iets waar ze bij Bernisse nog lang mee vooruit kunnen. Ik weet zeker dat Mark dan weer kan grijnzen. Dus, kop op Mark. Een kratje fris leegdrinken na de wedstrijd is ook leuk.
{loadposition ads}